Belediyenin Çöp İhalele Planı suya düştü

Kamu İhale Kurumu (KİK), belediyenin milyonlarca liralık katı atık toplama ve temizlik aracı kiralama ihalesini iptal etti.

Belediyenin Çöp İhalele Planı suya düştü
Yayınlama: 01.03.2022
A+
A-

Ak Parti’li Sancaktepe Belediyesi’ne bağlı Destek Hizmetleri Müdürlüğü, 23 Kasım 2021 tarihinde “33 ay süreyle Katı Atıklarının Toplanması, Temizlik Araçları ve İş Makinaları Çalıştırılması İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Kamu İhale Kurumu (KİK), belediyenin milyonlarca liralık katı atık toplama ve temizlik aracı kiralama ihalesini iptal etti.

İhaleyi Eksen Grup ve Fransız firması Fayat Grup şirketleri ayrı ayrı Kamu İhale Kurumu’na şikâyet etti. Şirketler, Ak Parti’li belediyenin düzenlediği ihalede, “İhale kapsamında çalıştırılacak araçların şirketlerin kendi malı olmasını zorunlu tuttuğunu ve böylelikle ihaleye katılımın dolaylı yoldan kısıtlandığını” belirtti. Şirketlerin ihaleye ilişkin bir diğer itirazı da “İhale kapsamında çalıştırılacak araçların en az 2020 model olması şartı getirilmesi mevzuata aykırı” olduğu şeklinde oldu.

Şikâyetleri inceleyen Kamu İhale Kurumu da “4734 sayılı Kanun’un 65’inci maddesi uyarınca, 30 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde dava yolu açık olmak üzere ihalenin iptaline, oyçokluğu ile karar verildiğini duyurdu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.