Beykoz’da atıksu çalışması tekrar başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ’nin Beykoz’da başlattığı atıksu arıtma çalışması 1-2 ay içerisinde tekrar başlayacak.

Beykoz’da atıksu çalışması tekrar başlıyor
Yayınlama: 05.08.2022
A+
A-

İBB, 1,5 sene önce Beykoz Merkez ve Yalıköy Mahallesi On Çeşmeler mevkiinde İstanbul Boğazı’na akan atıksu nedeniyle arıtma çalışması başlatmıştı. Planlanan proje, çalışmalar bitmeden üstü kapatılarak durdurulmuştu.

“1-2 ay içerisinde başlayacak”

CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, çalışmaların durdurulmadığını, bisiklet yarışı için geçici olarak ara verildiğini söylemişti. Birtakım izinler nedeniyle durdurulduğu öğrenilen çalışmaya dair İBB ve Beykoz Belediyesi CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, kamuoyu ile bilgi notu paylaşıp, gerekli kurumlardan gelecek izinler sonrası çalışmanın 1-2 ay içerisinde başlayacağını belirtti.

“Süreci takip ediyoruz”

Sataloğlu, şunları söyledi: “Bahse konu proje güzergâhı Doğal Sit Alanında kalması, güzergâh üzerinde anıt ağaçların bulunması ve Boğaziçi Öngörünüm alanı içerisinde kalması nedeniyle İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılmış olup, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından çalışma yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair karar verilmiştir. Ancak İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nün de komisyon görüşü vereceği idaremize bildirilmiş olup, süreç tarafımızca takip edilmektedir.”

“İmalatlara yeniden başlanacaktır”

İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı karar sonrasında kazı ruhsatı ve UTK izinleri için başvurunun yapıldığını, UTK sürecinde İETT ile alternatif otobüs güzergâhları üzerine görüşmelerin devam ettiğini açıklayan Sataloğlu, “İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nün de komisyon kararının alınmasının ardından Asya Bölgesi 10. Kısım Müteferrik Atıksu, Yağmursuyu Kanalı ve Dere Islahı İnşaatı İşi kapsamında imalatlara yeniden başlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.