Beykoz’da ‘Çocuk ve Yeni medya Sempozyumu’ yapıldı

Beykoz’da dijital dünyada yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerin çocuklara ve geleceğe etkilerinin konuşulduğu ‘Çocuk ve Yeni Medya Sempozyumu’ gerçekleştirildi.

Beykoz’da ‘Çocuk ve Yeni medya Sempozyumu’ yapıldı
Yayınlama: 29.05.2022
A+
A-

Beykoz Belediyesi ve Uluslararası Hakların Korunması ve Eğitim Derneği (HAK-EDER) iş birliğiyle düzenlenen “Çocuk ve Yeni Medya” sempozyumu gerçekleştirildi. Dijital dünyada yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerin çocuklara ve geleceğe etkilerinin konuşulduğu Çocuk ve Yeni Medya Sempozyumuna katılan uzman akademisyenler, yeni medyanın çocuklar üzerinde oluşturabileceği risklere yönelik değerlendirmeler yaptı.

Birçok akademisyen katılım sağladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Marmara Üniversitesi ve Türk-Alman Üniversitesi’nin katkı verdiği sempozyum, sağlıklı bir gelecek nesil için toplumsal olarak hareket etme sorumluluğu ve bilinciyle akademisyenler tarafından sunulan bilimsel tebliğler, sosyal medya mecralarında çocuk haklarının korunmasına yönelik yeni hukuki düzenlemelere de kaynak teşkil etti.

4 oturumdan oluşan sempozyuma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Av. Derya Yanık, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, TBMM Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu ve birçok akademisyen katılım sağladı.

Çalıştay sonuçlarının yer aldığı kitap yayınlanacak

Sempozyumda, yeni medyanın çocuk üzerinde oluşturabileceği risklere yönelik değerlendirmeler ve çocukların yeni medyayla etkileşimi hukuktan, eğitime ve manevi değerlere kadar çok yönlü konular ele alındı. Öte yandan “Çocuk ve Yeni Medya Sempozyumu” ve çalıştay sonunda, bilimsel tebliğlerle çalıştay sonuçlarının yer aldığı bir de kitap yayınlanacak.

Geleceğe yatırım metaverse

Sempozyum başkanlığını üstlenen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Geleceği ıskalamamak adına, gelecekte var olmak adına metaverse dediğimiz sanal dünya olarak nitelendirdiğimiz ama yaşamımızın tam merkezinde olan burada aktif olarak kamu yöneticilerimizi, sivil toplum örgütlerini, üniversitelerin, siyasilerin, siyasi partilerin, bu işin içerisinde olmaları lazım. Eğer biz bu işin içinde olmazsak gelecekte Türkiye diye bir devlet olmayacaktır. Şu anki anladığımız anlamda değerleriyle yürüyen şu anki Türkiye gelecekte kesinlikle olmayacaktır. Çünkü hayatın kendisi burası olmaya doğru gidiyor bu kaçınılmaz bir gerçek, bundan sonrasında bu işin içinde mutlaka oyun kurucu olarak olmamız lazım.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.