Beykoz’da kentsel dönüşüm gerginliği!

Beykoz Tokatköy Mahallesinde, 650’den fazla ailenin bulunduğu kentsel dönüşüm bölgesinde yaşayan mahalle sakinleri, yürütülecek projelerde kendileriyle istişare edilmesini istiyor.

Beykoz’da kentsel dönüşüm gerginliği!
Yayınlama: 27.05.2022
A+
A-

Türkiye’nin genelinde yaşanan kentsel dönüşüm problemleri özellikle de İstanbul’da birçok mağduriyete neden oldu. Kentsel dönüşüm krizinin yaşandığı yerlerden birisi ise Beykoz Tokatköy Mahallesi.

650’den fazla ailenin bulunduğu kentsel dönüşüm bölgesinde yaşayan mahalle sakinleri, kentsel dönüşüm yapılmasını istiyor fakat Beykoz Belediyesinin kendilerine söz hakkı tanımamasından şikâyetçi. Hukuka aykırı bir şekilde evler için boşaltma kararı çıkartan Beykoz Belediyesine karşı adli mercilere başvuran Tokatköylüler, yürütmeyi durdurma kararı çıkarttı ancak Haziran’da elektriklerinin ve sularının kesilmesiyle tehdit ediliyor

“Sözler verildi, seçimlerden sonra her şey değişti”

Ahmet Kambur, “Bir dönem önceki belediye başkanımız rahmetli Yücel Çelikbilek döneminde gündemimize Tokatköy kentsel dönüşüm projesi olarak getirilmiş projenin ham halinde, parsel sakinlerinin birtakım itirazları olmuş olsa da süreç yapılan toplantılarda atılan adımlarla anlaşma sağlanmıştı. Kentsel dönüşümün gerekliliğine inanan bizler muhataplarımıza güvendik ama belediye seçimlerinden sonra her şey değişti. Sonuç olarak ortaya çıkan tablo belirsizliklerle yapılan birçok girişim, Emlak Konut üzerinden aynı şartlarla sözler verilerek, farklı bir ivme kazanmıştır” şeklinde konuştu.

“Bu kentsel dönüşüm projesine neden onay verelim?”

Kambur, Beykoz belediye başkanının değişmesinden sonra mağdur olduklarını belirtti ve şunları söyledi: “İlgili süre zarfında muhataplarımızda tavır ve söylem değişikliği gözlerden kaçmamıştır. Beykoz Belediyesinden talep edilen toplantılarda parsel sakinlerine ‘zaten işgalcisiniz, ben heyet tanımam’ şeklindeki, Beykoz’a ve Beykozluya aidiyet göstermeyen ifadeler maalesef bunlardan birkaçıdır. Bizim başlıca endişelerimiz şunlardır, muvafakate tek taraflı imza atılması, belediyeden ya da bakanlıktan yetkili imzası bulunmaması. Verilecek olan dairelerin teslim tarihinin olmaması ve kira yardımlarının proje sonuna kadar olacağına dair net bilgi olmaması. Ve en önemlisi, yenileme bedeli olarak talep edilen ücretlerin bölge halkının gelir seviyesinin üzerinde olmasıdır. Daha birçok endişemiz varken biz bu kentsel dönüşüm projesine nasıl onay verelim?”

“Hak sahiplerinin mağdur edilmemesi gerek”

Tokatköy sakinleri olarak haklarını istediklerini belirten Kambur, “İlgili yasalar gereği tapuların tarafımıza verilmesini istiyoruz. Kentsel dönüşüm için oluşturulan inşaat projesinin tüm detaylarının askıya çıkması ve hak sahiplerine Beykoz Belediyesi tarafından tebliğ edilmesi gerek. En azından projelerin net başlangıç ve bitiş tarihini bilmek istiyoruz. Metrekare ve daire sayıları belirlenirken arsa paylarının hesaba katılması ve hak sahiplerinin mağdur edilmemesi gerek. Hak sahipliği belirlemesindeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması lazım. Benzer daha birçok sorun varken burada yapılacak kentsel dönüşüm bizim mağduriyetimizi daha da çok artıracak” dedi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.