google.com, pub-9090214346437349, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Beykoz’da Kiraz Festivali’ne yoğun ilgi!

Polonezköy Kiraz Festivali, Beykoz sahil etkinlik alanında yapıldı.

Beykoz’da Kiraz Festivali’ne yoğun ilgi!
Yayınlama: 18.06.2022
A+
A-

Türkiye ve Polonya’dan üst düzey isimlerin katılımıyla düzenlenen tören yoğun ilgi gördü. Beykoz’da yıllar sonra yeniden düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Kiraz Festivali programının açılışı Beykoz Sahil etkinlik alanında yapıldı.

Festivale, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak, Polonya Dışişleri Bakanlığı heyeti, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç ve bazı davetliler ile vatandaşlar katıldı. Açılış töreni Polonya Krakowiacy Grubu Halk Dansları Gösterisi ile başladı.

“Hem eğleneceğiz hem de geçmişi hatırlayacağız”

Programın açılış konuşmasını yapan Beykoz Belediye başkanı Murat Aydın, “Biraz önceki gösteriyi izlerken, Başkonsolosumuz anlattı Genel Başkanvekilimize. Bir yaşanmışlığın hikayesi. 180 yıl öncesine gittiğimizde şu anda Polonya’nın olduğu yerde bir işgal var ve devlet ortadan kaldırılmış. Oranın halklarından bir kısmı Türkiye’ye Beykoz’a gelmiş. Silahları yok, oraklarla mücadele ediyorlar ama sonunda işgal gerçek oluyor. O yaşanan olay Türkiye ile Polonya arasında bir bağın kurulmasına neden oluyor. O zaman herhangi bir köy yok. Makiler var ormanlar var. Bugünkü bildiğimiz Polonezköyü orada inşa ettiler. Aslında sadece bir köy kurulmadı. Türkiye Polonya arasında gönül köprüsü kurulmuş oluyor. Polonya’yı buraya taşıyanlara ve ecdadımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu anlamlı günde bizi yalnız bırakmayan ağabeyim Numan Kurtulmuş’a teşekkür ediyorum. Sevgili gençler bugün bizlerle olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Bugüne gelişin hikayesini de anlatmak istiyoruz. Polonyalı kardeşlerimizle nasıl kucaklaştık, onun hikayesini de anlatmak istiyoruz. Hem eğleneceğiz hem de geçmişi hatırlayacağız. Geleceğiniz güzel olsun şu cennet vatanda cenneti yaşayın inşallah.”

200 yıldır 2 milletin uyumlu yaşamasının örneği

Polonya Başkonsolosu Witold Lesniak, “Sevgili gençler, hanımefendiler beyefendiler Beykoz Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen geleneksel Kiraz Festivalinin açılışı vesilesiyle sizlere hitap ediyorum. Bu benim için büyük bir onurdur. Senelerdir Polonezköy ile ilişkilendirilen Kiraz Festivalini başlatıyoruz. Bu yıl Polonezköy’ün 183. Yıl dönümünü kutluyoruz. Polonezköy neredeyse 200 yıldır 2 milletin uyumlu yaşamasının örneği olarak kaldı. Bu yıl festival bizim için ayrı önemli. 2 ülke arasındaki bağın kuvveti olarak festival önemini her zaman koruyacak ve yıllar boyu devam edecektir. Ukrayna’daki tüm dostlarıma selam vermek istiyorum” diye konuştu. 

“Kiraz bahane, kardeşlik şahane”

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, şunları söyledi: “Türkiye’nin güzel bir lafı var. Kahve bahane dostluk şahane. Kiraz bahane burada dostluk, kardeşlik şahane. Polonya halkıyla milletimizin arasında hem Polonya halkıyla Türk milleti arasındaki dostluğu pekiştirmekse burada bir vesile olsun diye bu festival yapılmıştır. İnşallah güzel bir etkinlik olacak ve akıllarda kalacaktır. Çok vaktinizi almak istemiyorum. Burada bir eğlence, güzel bir eğlence için, konser için buradasınız. İnşallah çok güzel vakit geçireceksiniz.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.