Beykoz’da kıyıya vuran büyükbaş hayvanlarla ilgili açıklama geldi

Tarım ve Orman Bakanlığı, geçtiğimiz gün Riva Sahili’nde bulunan 2 büyükbaş hayvanlarla ilgili açıklama yaptı.

Beykoz’da kıyıya vuran büyükbaş hayvanlarla ilgili açıklama geldi
Yayınlama: 03.08.2022
A+
A-

Beykoz Riva Sahili’nde 2 büyükbaş hayvan bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvanın denizden çıkarıldığını ve bunların uygun gömü alanı oluşturulduktan sonra kireçlenerek gömüldüklerini kaydetti.

Hayvanlarda inceleme yapıldı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hayvanların Beykoz Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, AFAD Koordinatörlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü personelinin ortak çalışmasıyla Riva Elmasburnu Sahili’nden tekneyle 2. koya çekildikleri bildirildi.

Açıklamada, hayvanlarda yapılan incelemede, kimliklendirme adı altında herhangi bir küpelerinin olmadığının, hatta küpe deliklerinin bulunmadığının, vücutlarının aşırı şiştiğinin, kemiksel dokularda aşırı yumuşama olduğunun, deri bütünlüğünün yer yer bozulduğunun, kokuşmanın ileri safhada olduğunun belirlendiği belirtildi.

Kireçlenerek gömülmüşler

Hayvanların ölümlerinin üzerinden 15-20 gün geçtiğinin tahmin edildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hayvan ırklarından şarole ve simental oldukları, cinsiyetlerinin erkek olduğu tespit edilmiştir. Bölge halkı tarafından Emniyet Müdürlüğü veya Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne herhangi bir kayıp ve çalıntı ihbarı yapılmadığından hayvanların gemiden düşme ya da atılma ihtimalleri düşünülmektedir. Telef olan hayvanlar, Riva Elmasburnu Sahil kıyısından tekne ile 2. koya çekilmiştir. Uygun gömü alanı oluşturularak, kireçlenerek gömülmüştür.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.