Beykoz’da vatandaşlar isyan etti: Sahildeki işgale son verilmiyor!

İstanbul Beykoz’da bazı ev sahipleri kaldırımları kapatarak vatandaşın geçişini engelliyor.

Beykoz’da vatandaşlar isyan etti: Sahildeki işgale son verilmiyor!
Yayınlama: 03.08.2022
A+
A-

İstanbul Beykoz Kaymakamlığı, vatandaşların ısrarlı şikâyeti sonucu verdiği yıkım kararına karşın, sahildeki işgale son verilmiyor. Yasalarla tüm sahiller halkın kesintisiz yürüyüş alanı olması gerekirken, Anadolu Kavağında bazı ev sahipleri kamuya ait yolu masa, sandalye, çiçeklik ve demir bariyerlerle işgal ederek yurttaşların deniz kenarını kullanmasına engel oluyor.

Kamuya ait yürüyüş alanını ev sahipleri işgal etti

İstanbul Beykoz ilçesindeki Anadolu Kavağı Mahallesi Macar Tabya Caddesi’ne bağlı deniz kenarındaki Taşlık Çıkmazında kamuya ait yürüyüş alanı bazı ev sahiplerince işgal edildi.

Sahil şeridi vatandaşın kullanımına kapandı

Mülk sahiplerinin tapularında hane girişi-çıkışı Macar Tabya Caddesi’nde olmasına karşın deniz tarafına kapı açarak yasayı çiğnediği görülüyor. Ayrıca sahil şeridi de yurttaşın kullanımına kapandı.  

Vatandaş Beykoz Belediyesi’ni göreve davet etti

Anadolu Kavağı sakinlerinin Beykoz Kaymakamlığı’na yaptığı başvuru sonucunda, işgale neden olan durumların ortadan kaldırılması yönünde karar çıktı. Bu karara karşın ev sahiplerinin geri adım atmadığı görüldü. Anadolu Kavağı sakinleri kaymakamlık kararının uygulanmasını istiyor. Ayrıca yurttaşlar Beykoz Belediyesi’ni de göreve davet etti.

“Nereye başvurduysak elimiz boş döndük”

Başvurdukları hiçbir yetkiliden yanıt alamadıklarını söyleyen Anadolu Kavağı Muhtarı Sevim Lüleburgaz, “Anadolu Kavağında denize girecek çok az bir yer var. Onu da sahiplenmeye çalışıyorlar. Nereye başvurduysak elimiz boş döndük. Yetkililere şu ana kadar sesimizi duyuramadık” şeklinde konuştu.

“Bu şahısların arkasında kim var?”

Muhtar Lüleburgaz, “Son seçimde AKP’ye hiç oy çıkmamasının bedelini mi ödüyoruz bilemedim” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Kaymakamlık, Beykoz Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında mekik dokuduk. Kaymakamlığın yıkım kararının uygulanması için çaba sarf ediyoruz. Ancak kimse sorumluluğu üstüne almıyor. İş çığırından çıktı. Denize giren kadınların fotoğraflarını çektiler. Bu konu da mahkemeye intikal etti. Sözlü tacizlerle muhatap oluyoruz. Önceleri arabuluculuk yapmaya çalıştım. Ancak vefat eden eşime bile hakaret ettiler. Sürtüşme daha nereye gidecek bilmiyoruz. Bu şahısların arkasında kim var? Kurumları görevini yapmaya davet ediyoruz.”

“Devletimizin yeriyse özgürce denize girmeliyiz”

Yaşadıkları sorunla ilgili konuşan Anadolu Kavağı sakinlerinden Hatice Yontan, “Orası da devletimizin yeriyse özgürce denize girmeliyiz” dedi.

Bir diğer mahalle sakini Merve Yüce ise “Mücadelemiz haksız işgal ortadan kalkana, demir kapılar sökülene kadar devam edecek. Kamuya ait bu yeri hiç kimse halkın kullanımına kapatamaz. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.