Beykoz’un 8 mahallesinde SİT alanlarının koruma statüsü değişti

AKP iktidarı, doğal SİT alanlarının korunmasına ilişkin ilke kararlarını esneten karardan bir gün sonra Beykoz’da birçok alanın koruma statüsünü değiştirdi. Yapılan bu değişiklik talan edilecek endişesi yarattı.

Beykoz’un 8 mahallesinde SİT alanlarının koruma statüsü değişti
Yayınlama: 25.07.2022
A+
A-

AKP iktidarı, ilke kararlarını iptal etti

Son dönemde cennet ormanları, deniz ve yayla arazilerini yapılaşmaya açan kararlara hız veren AKP iktidarı, doğal Sit alanlarının korunmasına ilişkin ilke kararlarını iptal etti.

Yayınlanan yeni ilke kararlarda “Ulusal güvenlik”, “kamu yararı” gibi ifadelerle “Kesin Korunacak Hassas Alanlar’ da izin verilecek faaliyetler genişletildi.

SİT statüsü değiştirildi

Bu kararın Resmî Gazete ‘de yayımlanmasından bir gün sonra İstanbul’un en güzel ilçelerinden Beykoz’da orman içindeki bazı alanların SİT statüsü değiştirildi.

Talan edilecek endişesi yarattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan 4 ayrı kararda Beykoz ilçesine bağlı Göllü, Bozhane, Üzümce, Cumhuriyet, Kılıçlı, İshaklı, Baklacı Güneyi, Mahmutşevketpaşa mahallelerinin koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listelerde sınır ve koordinatları gösterilen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildiği duyuruldu. Doğal sit alanlarında yapılan değişiklik talana edilecek endişesi yarattı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.