Beykoz’un deprem raporu: ‘Düşük riskli bölge’

Beykoz’un deprem raporu: ‘Düşük riskli bölge’
Yayınlama: 11.03.2023
A+
A-

İBB, Beykoz ilçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı yayımladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vatandaşlar oturduğu bölgenin depreme dayanıklı olup olmadığını araştırıyor. Özellikle İstanbul için uyarı yapan uzmanlar, olası bir depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguluyor. Bu kapsamda bir rapor hazırlayan İBB, Beykoz dâhil olmak üzere birçok semti değerlendirdi.

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Beykoz ilçesi’nin batısında İstanbul Boğazı, doğusunda Şile ilçesi, kuzeyinde Karadeniz ve güneyinde ise Çekmeköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçeleri bulunuyor. 45 mahalleye sahip Beykoz İlçesi’nin nüfusu, TÜİK 2019 verilerine göre 248.260’dır.

BEYKOZ DEPREM RAPORU İÇİN TIKLAYINIZ

Beykoz düşük riskli bölge

“İstanbul İli Beykoz İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı”, Beykoz ilçesine ait deprem tehlike analizlerini, kentsel üstyapı ve altyapı unsurlarının kayıp tahminlerini sunmak amacıyla “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” verileri kullanılarak, 2020 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından (DEZİM) hazırlandı.

Buna göre, İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde meydana gelen bir depremde oluşabilecek hasarlar ve Beykoz’un en riskli yerleri saptandı. Beykoz, iyi bir zemine sahip dolayısıyla 3. derecede yani düşük riskli bir bölge olarak biliniyor.

Beykoz’un altyapısı sağlam

İBB’nin raporuna göre; Beykoz genel anlamda sağlam bir altyapıya sahip. Genel olarak semtte düşük bir deprem riski var. Haritadan yola çıkarak, Beykoz hakkında şunlar söylenebilir:

Beykoz’da en riskli yerler; Yalıköy, Riva’nın bir kısmı, Alibahadır’ın bir kısmı. Haritada yalnızca bu semtler, kırmızı yani yüksek riskli olarak işaretlendi.

Olası İstanbul depremi Beykoz’u nasıl etkiler?

İBB raporuna göre; 7.5 büyüklüğünde olası bir depremde, Beykoz’daki binaların ortalama yüzde 79’unun hasar görmeyeceği tahmin ediliyor. Binaların ortalama yüzde 14’ünün hafif, yüzde 5’ünün orta, yüzde 0,86’sının ağır ve yüzde 0.22’sinin de çok ağır hasar görmesi bekleniyor.

Beykoz’da, analiz edilen toplam bina sayısı 51.201’dir. Ağır ve çok ağır hasarlı binaların aldıkları deprem hasarının, onarılamayacak boyutta olabileceği ve bu hasar seviyelerindeki binaların yıkılıp tekrar yapılması gereğinin ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Orta hasarlı binaların onarım yerine yıkılıp yeniden inşası daha uygun görülüyor. Olası bir depremde, Beykoz’daki binaların ortalama yüzde 7’sinin (yaklaşık 3.312 bina) orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor. Yaklaşık 47.889 binanın ise hasarsız veya hafif hasarlı olması bekleniyor.

Kaynak: beykozgündem

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.