Deprem uzmanı Ersoy: Beykoz’un zemini sağlam!

Deprem uzmanı Ersoy: Beykoz’un zemini sağlam!
Yayınlama: 28.02.2023
A+
A-

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy katıldığı canlı yayında Beykoz’un zemininin kısmen dayanıklı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, beklenen İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Anadolu yakasının sağlam olduğunu ve Beykoz’un zemininin de kısmen dayanıklı olduğunu belirten Ersoy, İstanbul’da olası depremde hangi bölgelerin sağlam olduğunu ‘risk haritası üzerinden anlattı.

 “Parsel bazından değişimler olabiliyor”

Ersoy, “Şile kısmen iyi, Çekmeköy, Beykoz, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir iyi. Maltepe, Pendik ve Kartal’ın sahil kesimleri iyi değil, iç kesimleri iyi. Sultanbeyli ve Sancaktepe’nin yüksek kesimleri iyi. Benim söylemimden yola çıkarak ben sağlam yerde oturuyorum diyemezseniz. Parsel bazından yersel değişimler olabiliyor.” dedi.

“Anadolu yakası genel olarak sağlam”

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti “Haliç’ten Bahçeşehir’e oradan Sarıyer’e kadar olan alan Türkiye’nin en sağlam kayaçları sayılabilecek bir yer. Sarıyer’de dere yatakları kötü. Parsel olarak söylemiyoruz. Bu genel bir yaklaşım. Anadolu yakası genel olarak sağlam. Dere yatakları ve kayaçların üzerindeki çürümüş yeri kaya olarak kabul etmemek lazım. Sert bir kaya ise yapıyı daha kolay yaparsınız.”

Büyük İstanbul depreminde ne olacak?

1999 depreminden sonra bilim insanları dedi ki %65 olasılıkla 30 yıl içerisinde 7’den büyük bir deprem İstanbul’da yaşanacak. Büyüklük kötüsünde seçilen en kötü senaryo 7.5 olacak. İstanbul’da 1509 depreminin 7.7 büyüklüğünde olabileceği düşünülüyor. O zaman aletsel dönem değil, ölçülemediğimi için 7.7 olduğu tahmin ediliyor. Deprem süresi, kırılma boyuna göre değişebilir. İTÜ’nün bir bu konuda senaryosu vardı. 40 km kırıldığı sürece 7.2 verecek şeklinde bir açıklaması vardı. Süre vermemişlerdi ama 7.2’de 35-40 saniye sürer.

 

Kaynak: milliyet

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.