GAYRİMENKUL PİYASASI

NİSAN 2022 İTİBARİYLE GAYRİMENKUL PİYASASINDA SATILIKLARDAKİ   FİYAT ARTIŞ ORANI ANKARA VE İZMİR DE % 95 OLURKEN İSTANBUL DA BU ORAN % 103 OLDU. KİRALIKLARDA İSE LİDER İL İZMİR OLDU. KİRA ARTIŞ ORANI % 110 İLE REKOR KIRDI. BU FAHİŞ , İNANILMAZ ARTIŞLARIN SEBEBİNE GELİNCE; BİRİNCİSİ; İNŞAAT MALİYETLERİNDE SON BİR YILDA YAŞANAN % 200 E […]

GAYRİMENKUL PİYASASI
Yayınlama: 25.04.2022
A+
A-

NİSAN 2022 İTİBARİYLE GAYRİMENKUL PİYASASINDA SATILIKLARDAKİ   FİYAT ARTIŞ ORANI ANKARA VE İZMİR DE % 95 OLURKEN İSTANBUL DA BU ORAN % 103 OLDU. KİRALIKLARDA İSE LİDER İL İZMİR OLDU. KİRA ARTIŞ ORANI % 110 İLE REKOR KIRDI.

BU FAHİŞ , İNANILMAZ ARTIŞLARIN SEBEBİNE GELİNCE;

BİRİNCİSİ; İNŞAAT MALİYETLERİNDE SON BİR YILDA YAŞANAN % 200 E DAYANAN ARTIŞLAR SEBEBİYLE YENİ KONUT ÜRETİMİNİN DURMASI. YANİ PİYASAYA ARZIN DURMA NOKTASINA GELMESİ.

İKİNCİSİ;  TÜRKİYEDE VATANDAŞLIK KAPMAK İSTEYEN ÖZELLİKLE ARAP KÖKENLİLERİN,  DAHA ÖNCE 250 BİN DOLAR OLAN GAYRİMENKUL ALIM ŞARTININ 400 BİN DOLARA ÇIKARILMASI. BU RAYİÇLE OLUŞAN YENİDEN FİYATLAMALAR.

ÜÇÜNCÜSÜ VE EN ÖNEMLİSİ İSE;

TÜİK İN % 60 OLARAK AÇIKLADIĞI AMA GERÇEKTE % 140 LARI BULAN AĞIR ENFLASYON İLE ERİYEN TÜRK LİRASI VE SATIN ALMA GÜCÜ KAYBI. BUNA BAĞLI OLARAK TA ARTIK ALICIYA GÖRE DEĞİL, RAKİP PİYASA ANALİZİNE GÖRE DEĞİL, EMSAL SATIŞ FİYATLARINA GÖRE DEĞİL, SEMTLERE VE KONUMLARA GÖRE DEĞİL,

SADECE VE SADECE ENFLASYONA BAĞLI OLARAK DOLARA VE ALTINA ENDEKSLENEN YENİ  KONUT FİYAT PİYASASI.

PEKİ BU DURUMDA BU TEPE NOKTALARINDAN KONUT ALMALI MI..?

NAKDİ OLANLAR İÇİN EVET. KREDİ KULLANACAKLAR İÇİN HAYIR.  

UMUDUNUZ EKSİLMESİN DİLEĞİMLE.

 

HACER ÖZDEMİR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.