İmamoğlu, Beykoz’da İBB’nin çalışmalarını inceledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) çalışmalarını incelemek için Beykoz’a gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu bazı açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, Beykoz’da İBB’nin çalışmalarını inceledi
Yayınlama: 03.08.2022
A+
A-

Göksu Deresi, Anadoluhisarı Kalesi ve Çubuklu’da İBB’nin çalışmalarını yerinde gözlemlemek için Beykoz’a gelen İmamoğlu, bazı açıklamalar yaptı.

Eylül ayının sonuna doğru dere temizlenecek

Dönem içerisinde ulusal ve yerel medyanın ilgisini çeken Göksu Deresi’ndeki kirlilik konusuyla ilgili devam eden temizlik çalışmalarına ilişkin bilgi alan İmamoğlu, dere güzergahındaki teknelerin bloklanmasına ilişkin çalışma yapacaklarını, Eylül ayının sonuna kadar derenin temizleneceğini söyledi. Göksu Deresi’ndeki çalışmaların Eylül ayında bitecek olması nedeniyle İmamoğlu, bu süreçte yeniden ziyarette bulunacağını ifade etti.

Talimatlar verildi

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ayşen Erdinçler’in bilgilendirmelerini dinleyerek incelemelerini sürdüren İmamoğlu, Göksu Deresi üzerindeki yatların parklanmasına bir düzenleme getirmek istediklerini, Boğaziçi İmar Müdürlüğü, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi ile bürokratların bir araya gelerek sorunun hızlıca çözülmesi talimatını verdi.

Eylül ayında açılışı yapılacak

İlçe ziyaretinin devamında İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ile Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı Oktay Özel’den bilgi alarak restorasyon çalışmalarının devam ettiği Anadoluhisarı Kalesi’nde incelemelerini gerçekleştiren İmamoğlu, vatandaşların ziyaretleri için de gerekli düzenlemelerinin tamamlanmasının ardından Eylül ayında açılışını yapacaklarını söyledi.

İmamoğlu ve beraberindekiler daha sonra Tarihi Toplarönü Namazgahı’nı da inceledi.

“Dünya ölçeğinde bir kültür-sanat havzası olabilir”

Beykoz’daki incelemelerin son durağında Çubuklu’ da ki Silolar ziyaret edildi. Heyete bilgilendirme yapan Mahir Polat, “Toplam 26 bin 900 bin m²’lik bir alandan bahsediyoruz. 17 silomuz var. Kapalı alanımız şu anda 3 bin m² civarında ama biz bu ölçeği asma kat ve diğer düzenlemelerle artırıyoruz. 2 katına kadar çıkacağımız bir alan var. Projelerimiz tamamlandı. Esas odaklandığımız konu bu binaları hem turizm alanında yeme-içme hem de kültür-sanat olarak kullanalım hem de farklı fonksiyonlara cevap verebilecek kapasite sunsun. Dünya ölçeğinde bir kültür-sanat havzası olabilir ve dünya ölçeğinde paydaşları burayı davet edebilir” şeklinde konuştu.

“Beykoz’un metrosuna daha var”

İmamoğlu, “Mesela Aşiyan’dan hatlar çalışıyor. Orası metroyla bağlantılı. Fünikülerimiz inecek Aşiyan’a. O metrolardan biri burası olabilir mi? Nüfusa dönük ve buradaki kültürel fonksiyona dönük bakmak lazım. Aşiyan’dan burası. Nasıl gelir kulağa bilmiyorum. Beykoz’un metrosuna daha var. Şu anda tasarlanan metrolarımız var. O anlamda Boğazı’da metrolarla buluşturan füniküler çalışmalarımız var ama Beykoz’u nereye bağlayacağız? Bu tür yerler farklı ulaşım araçlarıyla daha kaliteli hale dönüşür” ifadelerini kullandı.  

Konuşmaların ardından şantiye alanını gezen İmamoğlu “Beykoz Koordinasyon Merkezi” olarak kullanılacak alanda da incelemelerde bulundu. İmamoğlu’na, Beykoz programı sırasında CHP Parti Meclisi Üyesi Av. Sevgi Kılıç, Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Gençlik Kolları Başkanı Ozan Yılmaz, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı Oktay Özel, Çevre Koruma Daire Başkanı Ayşen Erdinçler, Boğaziçi İmar Müdürü Elçin Karaoğlu, İSKİ Şube Müdürü Oğuz Kaya ile ilçe başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve muhtarlar eşlik etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.