İSKİ’den Yeni Uygulama

İSKİ su sayaçlarını uzaktan okuyacak uygulamaya başlıyor.

İSKİ’den Yeni Uygulama
Yayınlama: 10.05.2022
A+
A-

Haziranda başlayacak olan uygulamanın ilk aşamasında pilot bölge olarak Esenler ve Beykoz belirlendi. Fiziksel sayaç okumalarda yaşanan sorunların ortadan kalkacağı belirtilen açıklamada, su aboneleri için başlayacak uygulamanın testlerin ardından doğal gaz sayaçlarında da uygulanmaya başlanacağı kaydedildi.

Esenler 15 Temmuz Mahallesi’ndeki TOKİ Konutları ile Beykoz Riva Mahallesi’nde Düşler Vadisi Riva Konut Projesi’ndeki faturaların artık uzaktan okunacağı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Esenler’de 2 bin 124, Beykoz’da 1500 konutta haziran ayından itibaren projeye başlanacak. Sistemin devreye girmesiyle birlikte İBB personel ve maliyet açısından önemli tasarruf ve verimlilik sağlayacak.” 

“İstanbul geneline yayılmasını hedefliyoruz”

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, teknolojiyi hizmetlerine uyarlama ilkesiyle akıllı sayaç altyapısını hayata geçirdiklerini söyledi ve şunları ekledi:

“2022’de toplam 20 bin akıllı sayaca geçişi tamamlamayı planladık. Akıllı sayaç projesiyle her ay abonenin konutuna giderek gerçekleştirdiğimiz okuma işlemlerini uzaktan yapabileceğiz. Yine açma-kapama gibi işlemleri de uzaktan gerçekleştirebileceğiz. Ayrıca İstanbullulara tüketim değerleri ile ilgili de anlık bilgi sunabileceğiz. Bütün bunları gerçekleştirirken hem zamandan hem de maliyetlerden ciddi bir tasarruf da sağlayacağız. Şu an test aşamasındayız. Verimli olması halinde İstanbul geneline yayılmasını hedefliyoruz.”

İBB iştiraki İSTTELKOM’un telekomünikasyon altyapısını üstlendiği projede, Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı (LoRaWAN) teknolojisi kullanılıyor. (AA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.