İşten atılan Beykozlular Kadıköy’de buluştu

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Beykoz Belediyesinde çalışan ve Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’ten istifa ederek DİSK’e bağlı Genel-İş’e üye olan işçiler arasından 8 işçi İş Kanunu’nun 17. maddesi gerekçe gösterilerek işten atılmıştı.

İşten atılan Beykozlular Kadıköy’de buluştu
Yayınlama: 20.02.2022
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Beykoz Belediyesinde çalışan ve Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’ten istifa ederek DİSK’e bağlı Genel-İş’e üye olan işçiler arasından 8 işçi İş Kanunu’nun 17. maddesi gerekçe gösterilerek işten atılmıştı.

Beykoz Belediyesi, işten atma gerekçesi olarak performans düşüklüğünü öne sürerken, aynı işçilere üstün gayret ödülü vermişti.

Bugün  Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen işçiler ” Geçinemiyoruz, Krizin faturasını neden biz ödüyoruz? Zamlar geri alınsın, faturayı tekeller ödesin”  diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Kadıköy’de Genel İş İstanbul 2 No’lu şubenin de katılım mitingte  Beykoz işçileri adna söz alan Hüseyin Bayram işten atılma sürecini dile getirdi.

 

“Hiçbir gerekçe olmadan işten çıkarıldık”

Bundan yaklaşık bir ay evvel, yıllık izinde olmama rağmen, başlattığımız bir sendikal faaliyetten dolayı, arkasında hiçbir gerekçe olmamaksızın, sadece aldığımız paraların mevcut ekonomi düzeninde hiçbir işe yaramadığı, hiçbir anlam ifade etmediği bir süreçte, madde 17 den ben ve sekiz arkadaşımın iş akitleri feshedildi.”

 

“Murat AYDIN hiçbir şekilde bize randevu vermedi”

Kendilerine; yaptıklarının haksız ve hukuksuz olduğunu, zaten geçinemediğimizi, 4+4lül ekonomik iyileştirme adı altında ucube sistemin hepimizi perişan ettiğini yüzlerine karşı bizzat söyledik. Bu direnişimizin arkasından Genel İş olarak sahiplendik ve hukuksal süreci başlattık.

 

“Üstün gayret ödülü verilen arkadaşımız da işten çıkarıldı”

Bu süreç içerisinde hiçbir şekilde bize randevu vermediler, ben ve sekiz arkadaşım Beykoz’un tanınan insanlarıyız, içimizde Beykoz Belediyesi’nden üstün gayret ödül alan arkadaşlarımız da var, bölge sorumlusu arkadaşımız da var. Bize yapılan haksızlıklardan ötürü, kendilerine ne insanı ne de kul olarak hiçbir hakkımızı helal etmiyoruz.
 

“Direnmeye devam edeceğiz”

Buradan açıkça söylüyoruz, sayın başkan, sen bizi hiçbir gerekçe göstermeden işten attın, biz senden sadece 3 kuruş istedik, faturamızı ödeyemiyoruz dedik, verdiklerin yetmiyor dedik, maaşlarımıza iyileştirme ve insanca yaklaşım istedik. Aldığımız cevap bu güne kadar hala aynı. Sendikal faaliyetleri takip ettiğimizde, şu anda ellerimize gelen yüzde altılık bir iyileştirme. Bunun hangi faturaya yeteceği, hangi çocuğun cebine harçlık olacağı, hangi hanıma yol veya Pazar parası olarak verileceği meçhuldür. Direnmeye devam edeceğiz…

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.