Kavacık’ta esnaf dertli

Uzun yıllar üst üste yapılan projelerle sorunları çözüme kavuşmayan Kavacık Meydan’ı yılan hikayesine döndü. İsyan noktasına gelen esnaf acil çözüm istiyor.

Kavacık’ta esnaf dertli
Yayınlama: 15.02.2022
A+
A-

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde sürücülere zor anlar yaşatan Kavacık’taki trafik sıkışıklığına çözüm olmak adına yapılan her proje bir başka sorunu beraberinde getirmiş durumda.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve İBB tarafından bölgede yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek amacıyla 2014 yılında Kavacık Kavşak Düzenlemesi, bağlantı yolları ve üst geçitler tamamlanmıştı.

Fakat yapılan bu yollarda mühendislik hatalarının olduğu iddia edilmişti. Sürücüler Kavacık’tan Soğuksu güzergahına açılan tali yolun kazalara davetiye çıkardığı dile getirilmişti. Kavacık’tan Viyadük yoluna bağlanan tali yolun bağlantı mesafesinin çok kısa olması ciddi manada kaza riskini de beraberinde getirdiği belirtilmişti.

2018 yılında yeni bir projeye başlanmıştı ki bir başka sorun ortaya çıkması Beykoz’da şok etkisi yaratmıştı. Kavacık Meydanı’nda yeniden başlatılan düzenleme çalışması, Beykoz’un simgesi olarak açılışı yapılan ‘Her şey bir damla ile başlar’ isimli sanat eseri nedeniyle durdurulmuştu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in talimatıyla, 2016 yılında Kavacık Meydanı’nda yaptırılan ‘Her şey bir damla ile başlar’ Açık Alan Sanat Çalışması ve Çevre Düzenlemesi projesinin ardından meydandaki yaklaşık 3500 m2 alanın tescillendiği ortaya çıkmıştı. Eser alanı olarak tescillenen yerde Heykeltraş Reyhan Çezik’in onayı olmadan hiçbir işlem yapılamadığı iddia edilmişti.

2021 yılının sona gelindiğinde ise Kavacık Kavşağı bir başka sorun ile gündem oldu. Kavacık Mahallesi’ndeki ana caddelerde yeniden yapılan kaldırım çalışması sonucu yolların daraltılması çalışılması yapıldı ve Çavuşbaşı’ istikametine giden Cumhuriyet Caddesi tek yön olarak düzenlendi.

Kavacık yönüne ve Çavuşbaşı yönüne giden 2 yolun güzergahı döşenen taşlarla ayrıldığı çalışmada İETT otobüslerinin ana yolda durmasına neden olmaya başlayan düzenlemede durakların iptal edilmesi ve mecburi tek yön olması hem vatandaşları hem de Kavacık esnafını isyan ettirdi. Yeşil Beykoz gazetesine konuşan Ömer Nacar, ”Her yeni düzenlemenin bir başka sorunu beraberinde getiriyor. Kavacık Meydanı adeta bir keşmekeş haline geldi. Tek yöne düşürülen Cumhuriyet Caddesi’nde esnaflar kan ağlıyor. Durağı iptal edilen vatandaşların kafası karışık. Yolun ortasında İETT aracı yolcu alıyor. Sayarak bitmeyen bir sürü sorun var. Karayolları, İBB ve Beykoz Belediyesi ortak bir proje geliştirsin.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.