Kaymakam Çiçekli: “Beykoz üzerine düşeni yapıyor”

Kaymakam Çiçekli: “Beykoz üzerine düşeni yapıyor”
Yayınlama: 24.02.2023
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli büyük depremde kendisini en çok etkileyen yaşanmışlığı gözleri dolarak dile getiren Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli açıklamalarda bulundu.

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de meydana geldi. 7,7’lik bu depremin ardından saat 13.24’te bir sarsıntı daha meydana geldi.

Toplantı yapıldı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya aracılığıyla depremi öğrendiklerini ve sabah 06.00 sıralarında Kaymakamlıktaki makam odasına geldiğini söyleyen Esengül Korkmaz Çiçekli, “Burada belediye başkan yardımcımız, vakıf müdürümüz vardı. Ham bir toplantı yaptık. Onun akabinde de saat 10.00’da galiba bir twit attım. Önce dedik aynı bağış kabul ediyoruz. Biliyorsunuz, Beykoz’da afet koordinasyon merkezimiz yok. Nereyi belirleyelim dedik? Kavacık merkez araçların giriş çıkışı kolay olur. Başka okullarımız da var. Orayı kendi aramızda istişare edip kararı aldık. Ondan sonra orada aynı bağışları almaya başladık” dedi.

Çiçekli, “Önce şunu yazdık. Kısa tuttuk, battaniye, ısıtıcı, hava soğuk olduğu için. Aramızda konuştuk. İlk dediler bunlar lazım olur. Kıyafet vs. Onları ben saat 10.15 gibi bir twit attım. Atatürk’e dedim getirin. Arkadaşlar da sağ olsunlar organize oldular, sivil toplum, muhtarlarımız, dernekler herkes kendince malzemeleri oraya getirdi. Nakliyeyle ilgili hiç sorunumuz olmadı. Vakıf müdürümüzü aramışlar. Biz hazırız. Malzeme hazırsa götürürüz. Yani onda hiç yorulmadım. Allah razı olsun. Hafriyat kamyonları geldi” ifadelerini kullandı.

“Nazımızın geçtiği hayırseverleri aradık”

Depremin ilk günlerinde nakdi yardım almadıklarını, 23 Şubat Perşembe itibarıyla nakdi yardım almaya başladıklarını belirten Çiçekli, “Nasıl şöyle ilk başta nakdi yardım almadık ama bugün itibariyle alıyoruz. Bugün seyyar tuvaletin acil ihtiyaç olduğunu söylediler. Biz de teknik lise müdürlerimize bugün bir toplantı yaptık. Öğretmenlerimiz bu işi yapar mı? Herkes dedi kaymakamım yapar. Bize malzeme olsun yeter ki. Malzemeyi de hayırseverlerimize aldıralım dedik. Dediler ki o iş çok zor, bir kısmı başka yerden bir kısmı başka. Biz de nazımızın geçtiği hayırseverlerimizi aradık. Şartlı bağışlarımızı alıyoruz şimdi vakfımıza” şeklinde konuştu.

“Beykoz halkını tebrik etmek lazım”

Çiçekli konuşmasına şöyle devam etti: “75 TIR, 14 kamyon, 49 kamyonet, bir ekskavatör, 27 minibüs, 27 binek araç, 6 pikap, 1 Low-Bed, 19 karavan, 11 panelvan, 81 jeneratör, 2 arazi aracı mobil mutfak 3 gitmiş. Bu bizim kaymakamlıktan gidenler. İlçe belediyesinden gidenler de var. 248 çadır, 7258 koli battaniye. 3164 ısıtıcı, 74 jeneratör, 14742 koli gıda kolisi, 7 koli ekmek, 3304 hijyen kolisi, 3 bin koli yorgan, 3471 koli kıyafet, 81 yatak, 53 bin 655 su, 10 bin 237 koli bebek bezi, 225 oksijen tüpü, 418 koli medikal malzeme, 72 tüp, 6 uyku tulumu. 25 adet projektör, 8 ton kömür, 3 ton odun, 155 adet soba. Bunlar tamamen Beykoz’dan. Gerçekten Beykoz halkını tebrik etmek lazım. Hasan Kaya İlkokul Müdürü, onlar off-roadlarıyla çıktılar. Kaymakamım bize bir adres verdiler. Yolda kar buz var, kapalı. Biz buraya gideceğiz dediler, haber geldi. Biz dedik daha ne istiyorsunuz? Gittiler yerinde dağıttılar. İlk gün bize dediler ki malzemelerinizi Hatay Alay Jandarma Komutanlığına çıkarın. Adres belli yoksa hani malzemeyi doldurmak bir şey değil. O talimat varken ama tabii bütün ilçeler gitti. Dediler ki artık kalsın haber aldığınız yerlere siz de gönderebilirsiniz.”

“Ekiplerimiz 122 kişi”

Çiçekli, “Bizim ekiplerimiz 122 kişi. Destek AFAD gönüllümüz ve temel AFAD gönüllümüz, karışık. Beykoz Devlet Hastanesi otuz kişilik bir sağlık ekibi gönderdi. Oraya Sağlık Bakanlığı müdahale etti, önce gönüllüleri aldılar. Önce galiba bir on kişilik ekibimiz gitti. Sonra da bir yirmi beş kişilik bir ekip gitti yanılmıyorsam. Şimdi iş teknik ekibe döndü. Akabinde bugün dediğim gibi seyyar tuvalet için çalışıyoruz. Ekiplerimiz Ömer Halisdemir’de çalışmaya başlayacak. Bu bundan sonraki ihtiyaçların yörede olmasına binaen valimizin talimatıyla dediğim gibi yani bu bitmeyecek. Bunu biz böyle öngörüyoruz. İhtiyaçlar ne olur? Ona göre biz hazırlıklıyız, çalışıyoruz. İletişimimizi herkesle var, sivil toplumla devam edecek gayretlerimiz” diye konuştu.

Çiçekli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetköy’deki köpek eğitim merkezi sahibi var. Dün bir şey anlattı, ağlayarak… Benim gerçekten yani o kadar çok hikaye, o kadar şey dinliyoruz ama ilk aklıma gelen bu. Bir tane kız çocuğu var dedi. Akşam üzeriydi. Kaymakam hanım Defne ilçesi Elektrik Mahallesi’nde çok yıkım vardı. Biz orada arama kurtarma yaptık. Bir tane enkaza yakın evin altında duruyordu. Evladım niçin burada duruyorsun? Demiş ki bu bina yıkılacak ondan sonra ailemden kimse kalmadı. Deprem altında kalmayı bekliyorum demiş. O da demiş ki bak demiş benim de bir kızım var. Seni almadan buradan gitmeyeceğim. O zaman demiş benim kızım da babasız kalacak zar zor ikna ettim dedi. Hem ağladı hem anlattı. Ben dedi elli yaşındayım ama yani çok deprem gördüm. Çok afeti de gördüm ama dedi yani bu başka dedi. Beni de çok etkiledi açıkçası.”

Kaynak: dostbeykoz

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.