google.com, pub-9090214346437349, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kentsel dönüşüm mağdurları hak arayışında!

Beykoz Tokatköy Mahallesinde yapımına başlanan Kentsel Dönüşüm projesinde yeni kararlar gündemde. Projede belirsizlik gören vatandaşlar hukuk mücadelesine devam ediyor.

Kentsel dönüşüm mağdurları hak arayışında!
Yayınlama: 19.05.2022
A+
A-

Beykoz Belediyesi kentsel dönüşüm projesini hızlandırmak amacıyla, 20 Haziran’dan itibaren konutlardan elektrik, doğalgaz ve su akışının kesileceğini ilan etmişti. Projeye yönelik detaylar konusunda hala belirsizlik olduğunu söyleyen halk, yürütmeyi durdurma kararlarıyla çözüm üretebilmenin hesaplarını yapıyor.

Mahkemelerden her gün yeni karar çıkıyor

Kentsel Dönüşüm alanı içinde konutu olan vatandaşlar bireysel olarak yargıya müracaat ederek yürütmeyi durdurma kararı çıkartıyor fakat mahkemeler her gün Beykoz Kentsel Dönüşüm projesine etki edecek yeni kararlar veriyor.

15 Nisan’da yürürlüğü giren yasa kapsamında, 2017 yılı öncesi yapılan yapılarda yapı kayıt belgesi alan kişilere tapularını satın alma hakkı tanınmış olmasından faydalanabilmenin hesapları da yapılıyor.

Beykoz Belediye Meclisi, 7 Nisan 2022 günü yapmış olduğu oturumda, 2022/33 Esas Numaralı kararla, 2017 öncesi yapılan yapılar ve bu yapılar için YAPI KAYIT BELGESİ alanlara tapularını 2022 yılı sonuna kadar satın alma hakkını onaylarken, bununda vatandaşların elini güçlendireceği yorumları yapılıyor.

“Kentsel dönüşüm karşıtı değiliz”

Ahmet Kanbur, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Mağdurları adına süreci takip ediyor. Kanbur, bu konu hakkında yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Bizler hiçbir zaman kentsel dönüşüm karşıtı olmadık. Bizim davamız yapılacak olan dönüşüm projesinde haklarımızın garanti altına alınması, tarihlerin netleştirilmesi, yetkili kişilerle karşılıklı muvafakat imzalanması ve maddi yükümlülüklerimizin ortaya çıkması yönündedir.”

Beykoz Belediyesi proje detaylarını paylaşmadı

Beykoz Belediyesinin proje detaylarının ve maddi yükümlülükleri paylaşmamasının kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Kanbur, “inanın belediyenin proje sonunda elde edeceği kâr bizi hiç ilgilendirmiyor. Belediye bizim belediyemiz daha fazla kâr etsin ki bizlere hizmet etsin. Fakat proje detaylarının paylaşılmaması ve evlerimizin bedelsiz verilebilme ihtimali var iken bizlerin ödeyemeyeceği rakamların karşımıza çıkması bizleri endişelendirmektedir” şeklinde konuştu.

Endişelerinde haklı olduklarını, davalara verilen belediye cevapları ile gördüklerinin de altını çizen Ahmet Kanbur, ödeyecekleri bedellerin söylendiği gibi ortalama bedeller olmadığı, proje sonunda ortaya çıkacak maliyetlere göre belirleneceğini öğrendiklerini kaydetti.

Kanbur, Proje detaylarını sorduklarını ve proje alanı tamamen boşaltıldıktan sonra oluşturulacağı cevabını aldıklarını söyledi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.