google.com, pub-9090214346437349, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kılıçdaroğlu: Halktan çalınanı halka geri vereceğiz!

Kılıçdaroğlu: Halktan çalınanı halka geri vereceğiz!
Yayınlama: 06.03.2023
A+
A-

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nin önünde açıklamalarda bulundu.

Millet İttifakı saatler süren toplantısı sonucunda Cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu ve Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci yol haritasını açıkladı. Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Merkezi önündeki duyurunun ardından CHP Genel Merkezi önüne geçti. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu Kılıçdaroğlu’na eşlik etti.

Vatandaşların bekleyişi “AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla devam etti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Gülümseyen yüzleri tekrar görmek için adayım”

“Hepinize yürekten teşekkür ediyorum. İki değerli arkadaşlarım, Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Mansur Yavaş ile birlikte bir yola çıktık. Yolumuz aydınlık olsun, güzel bir gecedeyiz. Berat Kandilini andığımız gecedeyiz. Huzur içinde, birlikte yaşamak istiyoruz.

Bugün bir adaydan öte bir değişimin temsilcisi olarak karşınızdayım. Uzun zamana yayılan bir emeğin, özveriyle ilmek ilmek örülmüş bir ortak aklın sözcüsü olarak sizlerleyim.

Ben ve ittifakımız, bu ülkeyi akılla, erdemle ve liyakatle yönetmeye adayız. Ben sadece bir Cumhurbaşkanı adayı değilim; bereket, huzur ve adalet hasretinin de adayıyım. Gülümseyen yüzleri tekrar görmek için adayım. Bir seçimi kazanmaktan fazlasına adayım.”

“Sadece ben değil 84 milyon aday”

“Gönülleri kazanmaya, kaygıları gidermeye, korkuları aşmaya, küslükleri barıştırmaya ve sofralara bereketi getirmek için adayım.

Ama sadece ben değil, her vatandaşım, oy vermeye gidecek olan herkes, bu ülkeyi olması gerektiği ve hak ettiği yaşam için değiştirmeye adaydır.

Ben uzun bir yolculuktan geldim… Yol boyunca heybemi, Bu güzel ülkenin insanlarının öyküleriyle doldurdum…

Onların yüzleri, sesleri, özlemleri bana pusula oldu. Şimdi onlarla birlikte adayım!

Bize kader dedikleri bu nizamı, değiştirmek istiyoruz! Sevgili halkım, kimler aday biliyor musunuz?

Ankara’da elektriği kesilen İbrahim’e misafir oldum. İbrahim Bey aday.

Bartın maden faciasında hayatını kaybeden maden işçisi Rıdvan’ın ailesini ziyaret etmiştim. Rahmetli Rıdvan’ın oğlu Emrullah aday.

Şanlıurfa’da evladı için nöbet tutan Emine Şenyaşar’a sarıldım. Emine Hanım aday.

8 Şubat’ta Hatay Samandağ’da, ‘İçeride annem, abim ve babam var. Ses veriyorlar, termal kamerada ısı da var ama girecek ekipman yok’ diye bize feryat eden gencimiz aday. Tüm depremzedelerimiz aday. Böyle bilmeniz gerekiyor.

Ekmeğini çöpten çıkartan, ekmek teknesi gasbedilen kağıt toplayıcıların deposuna gittim, çaylarını içtim. İşte oradaki Baver Bey aday.

Süt veren ineğimi kestirip kredi ödüyorum diye feryadını dinlediğim, çiftçi Meliha Hanım aday.

28 Şubat sürecinde, öğretmenlik mesleğinden atılan Sultan Kara ve ailesine gittim. Onları dinledim. Sultan Hanım da aday.

Ergenekon kumpasıyla canına kastettikleri Kuddisi Okkır’ın evine gittim. Beni metanetle karşılayan Sabriye Okkır Hanım da aday.

Torbacılara öldürttükleri Sinan Ateş’in eşi Ayşe Hanım aday.

73 yaşında Kazdağları’nı savunan Hanife teyze de aday.

KPSS’de derece yapmasına rağmen atanamayan Salihcan’ı dinlemiştim. Salihcan da aday.

Gezi Parkı davasında haksız yere hapiste yatan, şehir plancı Tayfun’un kızı biricik kızı, evladımız, Vera’mız da aday.

Sadece ben değil 84 milyon aday!”

“Bu topyekun bir dönemin başlangıcı”

“Hani şu, SADAT militanlarıyla korkuttuklarını sandıkları 84 milyon… Ekmeği, suyu, geleceği çalınmış, o 84 milyon da aday.

Çaldıkları 418 milyar doları geri isteyen herkes aday.

Sadece bana oy vermeyeceksiniz. Siz kendiniz, sevdikleriniz ve geleceğiniz için oy vereceksiniz. Çünkü bu düzeni değiştirecek olan sizlersiniz. Bu topyekun bir değişimin başlangıcı.

Halktan çalınanı halka geri vereceğiz. Hak ettiğimiz düzeni hep beraber kuracağız. Birleşe birleşe kazanacağız.

Aday ben değilim, aday hepimiziz.

Söylemiştim ‘Başlıyoruz’ diye. Sevgili halkım, eyvallah başlıyoruz…”

Parlamenter Sisteme geçiş yol haritası duyuruldu

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından sonra “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. Kılıçdaorğlu, Cumhurbaşkanı yardımcıları olarak tanıtılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile poz verdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğindeki “Millet İttifakı” toplantısına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Toplantı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklandı. Diğer yandan 12 maddelik Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş yol haritası da duyuruldu.

 

 

 

Kaynak: evrensel.net - birgün.net

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.