KONUTTA YAPRAK KIPIRDAMIYOR

Bağımsız Enflasyon Araştırma Gurubu “ENAG”;  Temmuz 2022 itibariyle TÜFE de yıllık artış enflasyonunu % 176 olarak açıklamıştı. Dünya Bankası ise Aralık 2022 itibariyle % 60 lik bir enflasyon artışı daha bekliyor. Ekmeğin 8 lira sütün ise 26 lira olduğunu çok kısa zamanda göreceğiz gibi. Yumurtanın kolisi daha şimdiden 60 lira oldu bile. Bu kış domatesi […]

KONUTTA YAPRAK KIPIRDAMIYOR
Yayınlama: 10.09.2022
A+
A-

Bağımsız Enflasyon Araştırma Gurubu “ENAG”;  Temmuz 2022 itibariyle TÜFE de yıllık artış enflasyonunu % 176 olarak açıklamıştı. Dünya Bankası ise Aralık 2022 itibariyle % 60 lik bir enflasyon artışı daha bekliyor.
Ekmeğin 8 lira sütün ise 26 lira olduğunu çok kısa zamanda göreceğiz gibi. Yumurtanın kolisi daha şimdiden 60 lira oldu bile. Bu kış domatesi 20 liradan almaya hepimiz hazır olalım.
Gıda da durum vahim. Peki ya beslenmeden sonraki en önemli yaşamsal gereklilik olan konutta durum ne…?
Satıcılar tarafına baktığımızda mülk sahipleri bu ağır enflasyona paralel olarak konut satış fiyatlarını enflasyondaki aşırı yükselişi gerekçe göstererek haklı olarak bu günkü  fiyatlara revize ettiler.
Ne var ki alıcı tarafının gelir oranı asgari ücrette ve ücret zamlarında sadece  % 40 artıp,  O farkta sadece gıda enflasyonunda eriyip gidince, konuta talep tamamen durdu. Çünkü satıcı ve alıcı arasındaki makas nerede ise 2.5 kat açıldı.
İş bu noktaya gelince de zaten kredi alma umudu da bitirilen alıcı tarafı insanlar konut alma umutlarını süresiz toprağa gömdüler.
Önümüz 2023. Yıl seçim yılı.
Bu da demek oluyor ki; yaklaşık 10 ay boyunca ülke daha çok gerginleşecek. Şimdiden cari açığın rekor kırdığı ekonomimizde bir de mecburen uygulanacak olan seçim ekonomisi ile piyasa enflasyonu daha da artacak.
Gerginlik tedirginliği ve kaosu tetikleyecek. Maliyetler artacak, fiyatlar yukarı revizeye devam edecek. Şu anki siyasi atmosferde zaten  bunun habercisi.
Zengin azınlık kesime göre değil, lüks ve gösterişli değil, uçuk kaçık projeli değil…..
Artık yoksul sınıfı ligine  düşmüş olan eskinin orta kesimine yaşamsal ihtiyaçlarına yanıt verecek ekonomik orta seviyede azami 2+1 odalı  80-90 m2 konut üretimi için ciddi girişimin derhal başlatılması gerekiyor.
Ülkemizin bu gün nerede ise,% 65 lik kesiminin konut sahibi olamadığı düşünüldüğünde bu durumun vahim bir milli mesele haline geldiği de apaçık ortada.
Öyle ki yapılacak olan konut projelerindeki  fiyatların  2 milyon TL. bandını geçmemesi de gerekli. Yoksa alıcı vatandaş ta bulamayabilirsiniz.
Tabii bu enflasyon durdurulabilirse. Proje büyüklüğünün hesaplanabildiği konut arzı ; mevcut arzın en az 3 katına çıkarılabilirse.
Ne diyelim. Allah evi olmayana sabır ve dayanma gücü versin.
Saygımla.
Adnan Fuat ÖDEMİR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.