Naci Görür’den İstanbul depremi için uyarı: 2029 yılı tehlikeli!

Naci Görür’den İstanbul depremi için uyarı: 2029 yılı tehlikeli!
Yayınlama: 09.02.2023
Düzenleme: 12.02.2023
A+
A-

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, TGRT ekranlarında konuk olduğu programda İstanbul’da beklenen deprem için 6 yıl kaldığını söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’da büyük bir deprem beklendiğini ifade ederek 2029 yılını işaret etti. Görür, “Biz 20 senedir söylüyoruz İstanbul’u depreme hazırlayın” dedi.

“İstanbul’u depreme hazırlamak lazım”

Marmara Bölgesi’nin tehdit altına girdiğini belirten Görür, ‘İstanbul’daki binaların yüzde 75’i gelecek depreme dayanmaz. 400 binden fazla insanın can güvenliği yok. İstanbul’daki yapı stoku bundan iyi mi sanıyorsunuz? İstanbul’u depreme hazırlamak lazım.

“2029 yılı olabilir”

Ülke olarak 7 ilde büyük bir yıkıma neden olan depremle mücadele ederken Prof. Dr. Naci Görür İstanbul depremi için uyardı. TGRT Haber ekranlarına konuk olan Görür, “Zaman vermek mümkün değil ama periyot olarak deprem tarihi verebilirsin. Marmara Bölgesinde 1999’dan sonra her an olmak kaydıyla önümüzdeki 30 yıl içinde deprem olma olasılığı yüzde 64’tür denildi. Biz 23 yıl geçirdik, düşünün ne durumdayız. 2029 yılı olabilir” dedi.

“Bir kalkarız ki bir gün İstanbul’da olan olmuş”

Görür, Düzce depremi için yaptıkları uyarıyı hatırlatarak şunları söyledi: “Biz dedik ki, 2 yere dikkat edin. Marmara, Düzce iki yer tehdit haline geldi. Biz milleti korkutmak için bağırmadık, tedbirli olun diye bağırdık. Arkadaşlarımızın bu bağırmasından 3 ay sonra kasım ayında Düzce’de 7.2 oldu. İyi ki de alarmı verdik çok hazırlık yapıldı. Biz bağırıp çağırmasaydık gafil avlanacaktık. Bir kalkarız ki bir gün İstanbul’da olan olmuş. Biz 20 senedir söylüyoruz İstanbul’u depreme hazırlayın” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.