Partilerin milletvekilliği adaylığı için başvuru ücretleri açıklandı!

Partilerin milletvekilliği adaylığı için başvuru ücretleri açıklandı!
Yayınlama: 13.03.2023
A+
A-

14 Mayıs’ta yapılması kesinleşen seçimler sonrası siyasi partiler milletvekilliği aday adaylığı için koşullarını belirledi.

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacağı belirlendi. Siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını açıkladı.

AK Parti: Adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira talep edilecek.

CHP: Aday adayı olmak isteyenlerden 30 bin lira alınacak. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise aday adaylığı için 15 bin lira yatırılacak. Depremlerden etkilenen Malatya, Osmaniye, Maraş, Antep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

MHP: Başvuru aidatı olarak 3 bin TL belirlendi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak.

İYİ Parti: Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engeli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.
Saadet Partisi: Erkekler için 15.000 TL, kadın ve gençler için 10.000 TL, engelli vatandaşlar için 5.000 TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.
HDP: Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.
Türkiye İşçi Partisi: Milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecek. Adaylık başvurusunda deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu.

Kaynak: gazeteduvar

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.