Sataloğlu: “33 milyon 550 bin lira nerede?”

CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis üyesi Cemal Sataloğlu, temmuz ayında Beykoz Belediye Meclisinde konuşma gerçekleştirdi.

Sataloğlu: “33 milyon 550 bin lira nerede?”
Yayınlama: 08.07.2022
A+
A-

Beykoz Belediye Meclisinde konuşma yapan CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis üyesi Cemal Sataloğlu, konuşma metnini ilçe yerel basınıyla paylaştı.

5393 sayılı belediye kanununda meclis üyelerine verilmiş olan bir yetki olduğunu belirten Sataloğlu, vatandaşın temsilcisi olarak iktidarı yapacağı işlemler konusunda uyarmak ve doğruyu bulmasına yardımcı olmak adına uyarılarda bulundu.

“Beykozlular adına burada oturuyoruz”

Sataloğlu, şöyle devam etti: “Gündeme gelen şekli ile görülüyor ki uyarılarımızı dikkate almadınız. Bakın burada konu Beytaş’ın sermaye artışı. Kavacık’taki gayrimenkuller sermayeye ilave edilecek. Şirketin hangi durumda olduğunu da bilmiyoruz bu arada. Mecliste nasıl olsa çoğunluğumuz var diyorsunuz. Belediye idaresinin yönetim anlayışı var ortada. Bu tavır buradaki her meclis üyesi arkadaşıma hakaret aslında hepimiz yerel vekiliz. Beykozlular adına burada oturuyoruz. Bu koltuklarda oturan herkes vatandaşın sahibi olduğu asıl sahibi olduğu malın hakkını hukukunu korumak için burada.”

Evrak göstermeden sermaye artışı yapılmak isteniyor

İBB’de iştiraklerin sermaye artırımı konusuna değinen Sataloğlu, “Yönetim kurulu üyelerinin ücretlerinden, giren çıkan işçi sayısını, ödenen tazminatı dahi soran, taşeron ödemelerinin ayrıntılarını dahi soranlar, sermaye artışı konusu ile ilgili olmayan şirketin her şeyi sorup 10 aydır sermaye artırımını komisyonda bekletenler ve bu şirketleri batırmaya çalışan siyasi anlayış bize burada hiçbir evrak göstermeden sermaye artışı yapmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Faaliyet raporu kitapçığında her yıl Beytaş Aş’nin bilançosu, mali tabloları yer aldığını belirten Sataloğlu, şunları söyledi: “Bu yıl o sayfa boş bırakılmış, kitap burada isteyene gösterebilirim. Mali bilançoyu dahi sunmuyorsunuz… Şirketin mali tablosunu neden saklıyorsunuz?”

33 milyon 550 bin lirayı nereye harcadınız?

Belediye yönetimine seslenen Sataloğlu, şu ifadelere yer verdi: “Siz öncelikle gelin 2004 yılından 2019 yılına kadar artış yaptığınız sermayenin hesabını burada verin. 33 milyon 550 bin lirayı nereye harcadınız. Şirketin vergi ve SSK borçları var. Tedarikçilere de bugün itibariyle kim bilir ne kadar var belli değil. Nisan 2022’de daha yeni seçilip şirket yönetim kurullarında olan kıymetli belediye bürokratları, attığınız her imzayı sorgulayın. Anonim şirketlerde sorumlu yönetim kurulu üyeleridir.”

“CHP olarak böyle bir devri onaylamayacağız”

Değerli belediye meclis üyelerine seslenen Sataloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu gündem konusu ile idare, Kavacıkta otobüs duraklarının olduğu bölgede mezarlığın arkasındaki plazada yaklaşık 3. Katta 6 ve 7 nolu bağımsız bölümler, 4. katta 8 ve 9 nolu bağımsız bölümler, 5. Katta 10 ve 11 nolu bağımsız bölümler, 6. Katta 12 ve 13 nolu bağımsız bölümler, çatı katında 14 ve 15 nolu bağımsız bölümler var. Bunların toplam değeri 45 Milyon 739 Bin lira. Bu değer ile bunları şirketin taşınmazları arasına dahil etmek istiyor, yani kısaca bu zamana kadar nakit veriyorduk bundan sonra tapusunu vereceğiz diyor idare. Kanun arkadan dolanmak istiyor. İdarenin istediği bu işleme onay vermeyin, bunun vebaline girmeyin. Beykoz’un malına mülküne birlikte sahip çıkalım. Belediye’de tapusu kalsın, neden Beytaş’a devrediyorsunuz, Ne planlıyorsunuz? Genel kurul yetki talebi için meclise gelen idare, sermaye artırımı için meclise gelen idare sonra belediyeden milyonlarca liralar şirkete gitsin. Hesabını vermeyin bu milyonların. Ocak 2022’de sordum borç harç nedir diye. Vergi ve sigorta hariç onları taksitlendirdiğiniz tutarı da bilmiyoruz onlar hariç, taşeronlara borç 2 milyon 682 bin lira dediniz. Bunlar yetmiyormuş gibi şimdide gelip belediyenin 10 ayrı bağımsız taşınmazını şirkete ilave edelim diyorsunuz. Hesabını kitabını vermeyen artık dipsiz bir kuyu haline gelen Beytaş önce bu meclise hesap vermelidir. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak böyle bir devri onaylamayacağız.”

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.