google.com, pub-9090214346437349, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Sataloğlu: Hazmedemiyorlar…!

Proje amaçlı bankada tutulan paraya el koydular. İştiraklerin yıllardır devam eden gelirlerine bir gecede aldıkları karar ile son verdiler.. Yüksek faizle kredi kullanılmasına neden oldular

Sataloğlu: Hazmedemiyorlar…!
Yayınlama: 18.04.2022
A+
A-

CHP İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu yazılı bir açıklama yaptı.

AKP hükümeti İBB’nin bağış paralarına el koydu
Sataloğlu, “Proje amaçlı  bankada tutulan paraya el koydular.. İştiraklerin yıllardır devam eden  gelirlerine bir  gecede aldıkları karar ile son verdiler.. Yüksek faizle kredi kullanılmasına neden oldular..” dedi.

Sataloğlu, döviz kurundan dolayı geçmişten gelen dış borçların maliyetinin yükseldiğine dikkat çekerek, taşınmazların satışının engellendiğini ve iç borçlanmaya engel olduklarını vurguladı.

İETT ve İSKİ’yi artan maliyetler altında ezilmesini sadece izlediler..

İBB yönetiminin bütün bunlar karşısında 2021 yılını nasıl geçirdiğini anlatan Sataloğlu, “Önce rasyonel bir planlama yaptılar. Gelirlerinin doğru tahmin edilmesini ve bunun sonucu olarak, gerçekleşme şansı yüksek olan gelir tahminine uygun gider bütçesi yapılmasını sağladılar.” dedi.  

Geliriniz merkezden geliyor diye yaygara yapanlar orada konuşa dursunlar .

Sataloğlu, İBB yönetimi darmadağın edilmiş mali tabloları toparlamaya çalıştığını belirterek,” Çünkü merkezden veya yerelden gelen para bu halkın parası o bilinçle çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

“Kurumlardan ve kişilerden alınan bağış ve yardımlara ilave olarak yurt dışından alınan bağış yardımların artması İBB yönetimine güvenin artarak devam ettiğini göstermektedir.” diyen Sataloğlu, bu konuya şu şekilde açıklık getirdi: “Sosyal hizmetler müdürlüğünün yürüttüğü “İnsana yakışır işler” projesi kapsamında uluslararası çalışma örgütü tarafından 2021 yılında  3.665.463,20 TL ödeme yapılmış. Güvenin uluslararası kamuoyunda arttığını göstermektir. Bütçelenen tutarın 3665 kat fazlası ile gerçekleşen proje yardımları var.

İdarenin yerel kamuoyunun önceliği olan yoksullar için gıda yardımı ,öğrencilere burs ,sosyal ve kültürel birikimin sağlanması, halk eğitimi ve çevre koruma gibi tüketilen cari harcamalara ağırlık verdiği görülmektedir.

İBB, hem yatırım planlaması yapmakta hem de hane halkına yapılan yardımlara ait planlama   %99,95 gibi yüksek bir oranda gerçekleşme başarısı göstermiştir.

2021 yılında yapılan destek tutarı  yaklaşık 3 milyar 286 milyon lira..

” İBB yönetiminde gelirlerinin azaltılması için  haksızca yapılan her türlü engellemeye karşın, kaynakların doğru kullanılması için  büyük bir çaba var.

AKP yönetiminden miras kalan borçları yeni yönetim ödüyor

 Sataloğlu, açıklamasında bilanço hakkında şu bilgilere yer verdi: “İç mali borç bir önceki yıla göre %64,27 oranında azalış gösterdiği görülmektedir.

Önceki yıla göre  iç mali borç  1.878.495.397,87 TL tutarında azalış göstermiştir. İç borçlanma talebine meclisin onay vermemesine rağmen yüksek bir oranda düşürmüş olması büyük bir başarıdır. Faaliyet borçlarındaki düşüş oranı %13,96’dır.

Bir önceki yıla kıyasla faaliyet borcu 1.19.303.462,97 TL düşüş göstermiştir.

Bu bilgiler doğrultusunda görülmektedir ki, idaremiz müteahhit ve diğer faaliyet borçlarını düzenli bir şekilde ödemiştir ve ödemeye de devam etmektedir.

 

Kapıda bekleyen müteahhit yok, İBB’nin borcu neden arttı ?

İBB’nin borcu neden arttı diyorlar ? Neden kocaman kocaman yalanlar söylüyorlar?

Dış borcun döviz cinsinden bakıldığında artmadığını aksine azaldığını söyleyen Sataloğlu; “Borç neden arttı diyorlar? Sorunun tek cevabı var aslında, cevabın başlangıç noktası şu  döviz yükseldi, dövizi tutamadılar ,ekonomiyi dibe vurdular. Euro 2020 yılı ocak ayında yaklaşık  6,55 iken , Aralık 2021 yılında yaklaşık 14,66 lira 2 kattan fazla  artmış yani..” dedi.

 

Her türlü baskıya zora sokma mücadelesi yapmalarına rağmen yeni yönetimin borçları ödemeye devam ediyor.

İBB hem borçları ödüyor hem de halka hizmet sunmaya devam ediyor. İşte bunu çekemiyorlar, bu başarıyı  hazmedemediklerini vurgulayan Sataloğlu, son olarak açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İş üretmeye devam eden iştirak şirketleri başarı listelerinde boyboy yer aldığında daha da daha da büyük yalanlar söylemeye devam edecekler elbette..

Ama  başkanımız sayın Ekrem İmamoğlu  ve  yönetimi hizmet üretmeye devam edecek. İşte bunu hazmedemediler bir türlü .. Hazımsızlık var.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.